Thursday, July 31, 2008

Betcha Can't Guess!

So the other day while I was buying fresh eggs from my friend S., we began discussing how expensive it is to eat healthier, organic food.

My pocketbook is weeping, my friends.

She has a son who needs to eat gluten free so she feels my monetary pain. She's been feeling the pain for many years now and is somewhat of an expert on where to find good deals. Not cheap deals, but still better than the average health food store's prices.

Anyway, she was telling me about this nifty little store not far from her that sells organic, healthy foods at discount prices. It's the equivalent of an appliance store's scratch and dent section. To say I was intrigued was an understatement.

And so yesterday I drove out to her house and after a lovely lunch, we set out to find some healthy savings. I'll be honest and say it was not the short drive I was expecting, but the anticipation of The Land of Great Savings Beyond My Wildest Dreams, pushed me onward.

And lo, my friends, the deals were plenteous! I was filled with great happiness and my pocketbook wept for savings and joy!

Here is what I brought home...















The haul would include:
  • 2 boxes Mother's Cocoa Bumpers cereal
  • 1 box Barbara's Puffins Cinnamon cereal
  • 1 box Barbara's Puffins Honey Rice cereal
  • 2 boxes Annie's Bunny crackers
  • 1 box Late July Peanut Butter crackers
  • 1 box Healthy Handfuls Organic Chocolate Chip Chimpies
  • 1 box Healthy Times Organic Maple Arrowroot cookies
  • 1 28 oz can Eden Organic crushed tomatoes
  • 1.5 lbs organic shredded coconut
  • 2.8 lbs organic rolled oats
  • 2 lbs raw sugar
  • 2 lbs organic grapes
  • 1 box NatraCare Natural Chlorine-Free Nursing Pads
(I don't normally buy this much "snacky" food, but at these prices I couldn't resist. We've been wanting to try a few things, but didn't want to spend the money all in the name of experimentation.)

So, anybody want to take a wild guess at how much I paid for all this??? (this would exclude my friend S. and her family and my hubby) To give you and idea how much I pay on a normal basis for some of these things, I'll give you a few little helps.

The other day, this kind of cereal cost me $3.99 a box at Whole Foods. Organic grapes cost me $2.99 per lb. And the Annie's crackers cost me $2.99 a box at Target. That's all the help you get!

Come on...bethcha can't guess!

** I just realized if you enlarge the picture you can see some of the prices. In the name of honesty and fairness, please don't do this. We all know cheater's never prosper. And I will send the cyber police after you. I mean it! :) **

3 comments:

Sherian said...

Aww.....I'm on your blog. I'm touched! Glad you liked it!

Sgt and Mrs Hub said...

18 dollars and 59 cents.

That is my very uneducated, didn't enlarge the photo, wild and crazy guess.

I NEED that store. Like NEED, not want. NEED.

-Andrea

Madgirl said...

I'm dying eating this foooooooood. Somebody anybody bring me chocolate. lol I'm kidding it's fine. It's food.